Kezdő lovasoknak
Sziasztok!
Ha elolvasod ezt a szöveget akkor minden bizonnyal kezdő lovas vagy, esetleg akarsz lenni. Amikor én elkezdtem lovagolni nekem a helyes ülést tanították meg először, de szerintem nem ez a legfontosabb, persze az is nagyon számít hiszen az alapoktól fog függni az egész lovas életed, „tudományod”. De én mégis annak a híve vagyok, hogy először kapcsolatba kell kerülnöd a lóval, megtanulni, hogy hogyan kell lecsutakolni, ha elég nagy vagy hozzá felszerszámozni a lovat. Ez nem afféle ló suttogós dolog, de például hozzád sem megy oda egy idegen, hogy: Szia! Hogy vagy régi cimborám?! Most már érted, ugye?
Na de akkor az alapok.
Meg kell tanulni a helyes ülést mint, ahogy már említettem. Ez azt jelenti: egyenes hát, mellkas kicsit kitol, vállak hátra, le, sarok lenyomva a lóhoz támasztva, zára comb, és végül előre néző tekintet.
Először futószáron fognak lovagoltatni körbe-körbe, lépésben. Ilyenkor érvényesül a helyes testtartás, és a csípőnkkel követjük a ló mozgását. Lehet, hogy az oktatónk elvégeztet velünk néhány gyakorlatot a ló hátán, ez a kényelmesebb ülés érdekében történik.
Ez után meg tanulhatjuk a tan és a könnyűügetést.
A tanügetésnél: helyes testtartás érvényesül, úgy, mint minden jármódban, ilyenkor akárcsak lépésben ülve maradunk, ügetés közben a nyerget súroljuk az ülepünkkel.
Könnyűügetésnél: helyes testhelyzet, de ilyenkor már nem maradunk ülve, hanem a ló mozgására fel aztán le mozgunk, ez egy nagyon egyszerű mozdulat egy idő után rögzül bennünk, később azt is megtanuljuk, hogy hogyan kell megnézni helyez avagy helytelen lábra ügetünk. Ez csak annyit tesz hogy nekünk akkor kell leülnünk amikor a ló a külső, első lábát teszi a földre (a ló külső, első lábára ügetünk). Ezt úgy a legkönnyebb megállapítani, hogy figyeljük a ló vállának mozgását.
Ezek után megtanulhatjuk a helyes szárfogást is, ha ezt megtanultuk sokkal nagyobb teher nehezedik a vállunkra, hiszen már szabadon fogunk lovagolni a futászár segítsége nélkül, az oktatónk természetesen még segíteni fog, de már sokkal önállóbbak leszünk.
Most pedig ideje visszatérni a futószárhoz, ugyanis meg tanuljuk a vágtát.
Ebből is két fajta van, az úgy nevezett munkavágta, és a másik könnyítettvágta.
Munkavágtánál: a nyeregben maradunk, mint a tanügetésnél, súroljuk az ülepünkkel a nyerget.
Könnyítettvágtánál: kikönnyítünk az-az kiállunk a nyeregből, kicsit rugózik a térdünk, de nem huppanunk vissza a nyeregbe, és rövidebb szárat fogunk.
(A ló vágtája mindig akkor helyes, amikor a belső első lába csap előrébb a vágtaugrásoknál!)
Ha ezeket már gyakoroltuk szabadon és jól is megy, akkor tovább is haladhatunk!
Na az alapokról ennyit, köszi, hogy végig olvastad!